IDNLearn.com offers a reliable platform for finding accurate and timely answers. Ask any question and get a detailed, reliable answer from our community of experts.
carson and his children went into a grocery store and he bought $10 worth of apples and bananas. Each apple costs $2 and each banana costs $0.50. He bought 5 more bananas than apples. By following the steps below, determine the number of apples, x,x, and the number of bananas, y,y, that carson bought.
Bananas = y and apples = x the equation would be 2x + .5y = 10 Carson bought five more bananas then apples Carson bought 3 apples and 8 bananas 3 = x and 8 = y 2(3) + .5(8) = 10
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Find clear answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.