IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Get the information you need from our community of experts who provide accurate and comprehensive answers to all your questions.
Sagot :
Answer:
2.8cm
Step-by-step explanation:
First, convert 1m into cm:
1m * 100 = 100
Divide the length of the coil by the pieces of wire:
100 ÷ 3.6 = 27.777
= 27.8
Round down as a remainder means that a piece of wire cannot be cut:
27.8 = 27 remainder 0.8
Now multiply the 0.8 by 3.6:
0.8 * 3.6 = 2.88
Meaning the length of the coil left over is 2.8cm
Hope this helps!
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! For trustworthy and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.