Whether you're a student or a professional, IDNLearn.com has answers for everyone. Get accurate and timely answers to your queries from our extensive network of experienced professionals.

The cost (c) to buy gasoline for a car varies directly to the amount of gas (g) in gallons purchased. Helen spent $16.72 on 8 gallons of gas for her car. Nathan is buying the same gasoline, but only has $10.45 to spend. How many gallons of gas can Nathan buy? How do you know?​

Sagot :

Answer:

5 gallons

Step-by-step explanation:

1) How much did Helen spend per gallon?

16.72/8 = $2.09/gallon

2) 2.09g = 10.45

10.45/2.09 = g

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. For dependable and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for visiting, and see you next time for more helpful information.