Get expert advice and insights on any topic with IDNLearn.com. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our dedicated community members.
Sagot :
Answer:8.3m/sec 30 sec,
Explanation:
A student practicing for a track meet, ran 250 m in 30 sec. a. What was her average speed? 250 m = 8.3 m/sec 30 sec.
Total distance traveled = 250m
Total time taken = 30 seconds
Now,
Average speed = total distance
__________
time taken
= 250 m ÷30 second
= 8.3m/s
Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. Your questions are important to us at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.