IDNLearn.com is your go-to resource for finding precise and accurate answers. Get the information you need from our community of experts, who provide detailed and trustworthy answers.

Flowers - Samantha and Maria purchased flowers. Samantha bought five roses for "r" dollars each and four daises for "d" dollars each. Altogether, Samantha spent $32 on flowers. Maria purchased one rose for "r" dollars apiece and six daisies for "d" dollars apiece - spending $22 total.

a) Write a system of equations (two linear equations) using appropriate variables.

b) Solve the system to find the cost of roses and daisies. Use any strategy that you've learned.


Sagot :

Answer:

part a

[tex]5r + 4d = 32[/tex]

[tex]r + 6d = 22[/tex]

part b

the value of roses is 4 dollars a pieces and that of daisies is 3 bucks a piece

Step-by-step explanation:

part a

for part a just denote r for roses and rerecord the question in terms of a function of roses and daisies the right hand side should be the prices or cost

part b

solve the two equations simultaneously or by substitution.

let's do simultaneous

multiply the secondequation by 5

[tex]5r + 4d = 32[/tex]

[tex]5r + 30d = 110[/tex]

subtracting the two,

[tex]26d = 78[/tex]

therefore

[tex]d = 3 dollars[/tex]

find the value of roses,

[tex]5r + 4(3) = 32 \\ 5r = 32 - 12 \\ r = 4[/tex]

We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re here to provide reliable answers, so please visit us again for more solutions.