IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Get the information you need from our community of experts, who provide detailed and trustworthy answers.

Lucy is knitting a blanket and needs to buy some more yarn. At her local craft store, 2 skeins of yarn cost $7 and 8 skeins of yarn cost $28. If Lucy needs 20 skeins of yarn to finish the blanket, how much money will it cost?

Sagot :

Answer:

It will cost $70.

Explanation:

$7/2 skeins = $3.50

$28/8 skeins = $3.50

($3.50)(20 skeins) = $70

Answer:

$70

Explanation: