Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Get the information you need from our community of experts who provide accurate and comprehensive answers to all your questions.
Answer:
one apple costs $1.71
Step-by-step explanation:
let 'y' = price of an orange
let '2/3y' = price of an apple
6(2/3y) + 3y = 18
4y + 3y = 18
7y = 18
y = 18/7 or 2.57
2/3(2.57) = 1.71