Find the best answers to your questions with the help of IDNLearn.com's expert contributors. Our community provides timely and precise responses to help you understand and solve any issue you face.

Sofia purchased groceries worth $36 for a party. A gallon of fruit punch costs $2.25, a gallon of ice cream costs $4.50, and a gallon of lemonade costs $3.00. If Sofia bought 6 gallons of fruit punch and 3 gallons of ice cream, how many gallons of lemonade did she buy?

Sagot :

Answer:

3 gallons at 3 dollars a piece

Step-by-step explanation:

2.25 •6=13.50

4.50•3=13.50

13.50+13.50= 27.00

36-27=9

9÷3=3

Answer:

3 gallon of lemonade

Step-by-step explanation:

Fruit= 2.25×6=13.5

Ice cream = 4.50×3=13.5

Lemonade = 3.00×x=3.00x

13.5+13.5+3.00x=36.00

27.00+3.00x=36.00

3.00x=36.00-27.00

3.00x=9

Divide both sides by 3

x=9/3.00

x=3