Find expert answers and community support for all your questions on IDNLearn.com. Discover the information you need from our experienced professionals who provide accurate and reliable answers to all your questions.

A man bought 20 apples at $2 each andsold them to make a total profit of $8.

What was the total cost of the apples purchased ?

What was the selling price of the 20 apples?

What was his percent profit made?


Sagot :

Each apple cost 2.40
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find clear answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.