Join the growing community of curious minds on IDNLearn.com and get the answers you need. Explore thousands of verified answers from experts and find the solutions you need, no matter the topic.

8 pencils for$2.24 i need help with my math can some one help me with it

Sagot :

Answer:

8 x 2.24 = 17.92

Pls mark me brainliest

Are you trying to find the price of 1 pencils?

If Yes The Answer is below.

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

To find the price of 1 pencils.

Divide 2.24 by 8 which gives you 0.28

Therefore the price of 1 pencils is 0.28