IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding and sharing answers. Discover in-depth and reliable answers to all your questions from our knowledgeable community members who are always ready to assist.

11.) Mrs. Collins is buying supplies for her classroom. Pencils cost
$0.05 each and folders cost $0.45 each.
a) Write an expression to represent the situation if she buys p pencils
and f folders,
b) Solve your expression for the total cost if she buys 100 pencils and
20 folders.