Get personalized answers to your specific questions with IDNLearn.com. Ask your questions and receive comprehensive, trustworthy responses from our dedicated team of experts.

if 8 oranges cost $10.40, how many oranges can be bought for $33.80​

Sagot :

Answer:

24 if you can only buy it for every 8 bananas, but 26 if you can pay 1/8 of 10.40 for every banana

Step-by-step explanation:


Oranges bought at ₹10.4 = 8
Oranges bought at ₹1 =8/₹10.4
Oranges bought at ₹33.8 = 8/₹10.4 × ₹33.8
= 26

Ans= 26 oranges
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Trust IDNLearn.com for all your queries. We appreciate your visit and hope to assist you again soon.