From everyday questions to specialized queries, IDNLearn.com has the answers. Join our knowledgeable community and get detailed, reliable answers to all your questions.

Jia spends $8 on 4 pounds of fruit. How much would he pay for one pound of fruit?

Sagot :

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

For 4 pounds of fruit he pays 8 dollars. If you use the unit rate it is 2 dollars for every one pound of fruit

Answer:

$2 per pound

Step-by-step explanation:

$8 / 4 pounds = $2 / 1 pound