IDNLearn.com provides a user-friendly platform for finding and sharing knowledge. Ask anything and receive comprehensive, well-informed responses from our dedicated team of experts.
Answer:
B.) 100 W
Explanation:
Power = work/time = (Force * Distance)/Time
Force = 100 N
Distance = 2M
Time = 2 sec
Power = (100 * 2)/2 = 100 Watts
Thus the answer is B.) 100 W