IDNLearn.com is your go-to resource for finding expert answers and community support. Get the information you need from our community of experts, who provide detailed and trustworthy answers.
Answer:
$75
Step-by-step explanation:
note that 40 = 5 × 8
Given the cost of 8 then 40 will cost 5 times as much , that is
cost of 40 = 5 × $15 = $75