IDNLearn.com is committed to providing high-quality answers to your questions. Find in-depth and accurate answers to all your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

Rafael is buying 1 and 3 over 8 pounds of salad at a salad bar that charges the amount shown. Salad bar: $6.80/lb




(1) Show that the amount of salad is a rational number.




(2) Write the amount of salad as a decimal.




(3) What will Rafael pay for the salad?




Please, please, please... please help me on this.


After you answer, please explain. Be reasonable, and please try.


Sagot :

Answer: for 2 it is 1.375 and for 3 it is 9 dollars and 55 cents

Step-by-step explanation:

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.