Explore IDNLearn.com's extensive Q&A database and find the answers you need. Find reliable solutions to your questions quickly and easily with help from our experienced experts.

Helen paid $246 for three jeans from her favourite clothing store. How much did she pay for each jeans she bought?

estimate:

calculations:


Sagot :

Answer:

estimate: $80

exact amount paid: $82

Step-by-step explanation:

If you round $246 to 240, then divide it by 3, you should get $80. The cost per pair should be around $80 each

For the exact answer you take the amount spent (246) and divide it by the amount of jeans she bought (3).

246/3 = 82