IDNLearn.com offers expert insights and community wisdom to answer your queries. Join our knowledgeable community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.

Mr.senger treats his best class of 25 scholars with ice cream , the ice cream for each student costs $3. How much did Mr. senger pay for all the ice cream?

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

The equation would be 25 x $3 = $75
25 students and each are $3