Get the information you need from a community of experts on IDNLearn.com. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.
Sagot :
9514 1404 393
Answer:
$17.97
Step-by-step explanation:
It should be no surprise that the total cost is the sum of the costs of the items being purchased.
We can add the costs of repeated items into the sum several times, or we can use multiplication to find their cost. Most folks use multiplication to find the sum of repeated numbers.
milk + strawberries + bananas
= $3.49 + 2×$4.99 +6×$0.75
= $3.49 +9.98 +4.50
= $17.97
Jane spent $17.97 on these food ingredients.
_____
Additional comment
If you're paying attention, you see that this is what happens at the cash register every time you buy something at a store.
Answer:
Jane spent $17.97 on these food ingredients.
Step-by-step explanation:
We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. IDNLearn.com is committed to your satisfaction. Thank you for visiting, and see you next time for more helpful answers.