Join the IDNLearn.com community and start finding the answers you need today. Get timely and accurate answers to your questions from our dedicated community of experts who are here to help you.

A store has apples on sale at $3.00 for 2 pounds.

A.) How many pounds of apples can you buy for $9?

B.) Suppose each of the apples weigh about 5 ounces. Can you buy 24 apples for $9? Explain


Sagot :

[tex]A)\\\begin{array}{ccc}2\ lb&-&\$3.00\\\\x\ lb&-&\$9.00\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\\\\3x=2\cdot9\\3x=18\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 3\\\boxed{x=6\ (lb)}[/tex]


[tex]B)\\1\ oz=\frac{1}{16}\ lb\to5\ oz=\frac{5}{16}\ lb\\\\weight\ of\ 24\ apples:24\cdot\frac{5}{16}\ lb=7.5\ lb\\\\2\ lb\ cost\ \$3.00\to1\ lb\ cost\ \$1.50\\\\7.5\ lb\ cost\ 7.5\cdot\$1.5=\$11.25 > \$9\\\\Answer:\boxed{NO}[/tex]