IDNLearn.com offers a user-friendly platform for finding and sharing answers. Find accurate and detailed answers to your questions from our experienced and dedicated community members.

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Sagot :

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25