Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Our experts are ready to provide prompt and detailed answers to any questions you may have.
Answer
The normal cost would be $11.50
Number Explanation
1) 76 ÷ 8 = 9.5
2) 9.5 + 2 = 11.5 or 11.50
Word Explanation
First, I divided the total cost 76 by the number of people 8, to find out how much it costs per person. I got 9.5! Next, I added 2 to 9.5 because in the problem it said this is $2 less than the normal cost per person. I got 11.5! That was my answer.