Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com. Our platform provides trustworthy answers to help you make informed decisions quickly and easily.
Sagot :
This question involves the concepts of density, volume, and mass.
(a) The volume occupied by this amount of water is "90 m³".
(b) The length of an edge of each small cube is "83 μm".
(c) The length of the edge of each small cube is "equal" to the diameter of a molecule.
(a)
The volume can be found using the following formula:
[tex]V = \frac{nM}{\rho}[/tex]
where,
V = volume occoupied = ?
n = no. of moles = 5 mol
M = molar mass = 18 g/mol
[tex]\rho[/tex] = density of water = 1 g/m³
Therefore,
[tex]V=\frac{(5\ mol)(18\ g/mol)}{1\ g/m^3}\\\\[/tex]
V = 90 m³
(b)
First, we will find the volume of an individual molecule:
[tex]V_i =\frac{V}{nN_A}[/tex]
where,
[tex]N_A[/tex] = Avogadro's number = 6.02 x 10²³ molecules/mol
Therefore,
[tex]V_i=\frac{90\ m^3}{5\ mol(6.02\ x\ 10^{23}\ molecules/mol)}[/tex]
Vi = 3 x 10⁻²³ m³
This volume can be given as a volume of the sphere:
[tex]V_i=\frac{4}{3}\pi r^3\\\\r=\sqrt[3]{\frac{3(3\ x\ 10^{-23}\ m^3)}{4\pi}}[/tex]
r = 4.15 x 10⁻⁷ m
Diameter = d = 2r = 2(4.15 x 10⁻⁷ m)
d = 8.3 x 10⁻⁷ m = 83 μm
since the cubes are adjacent to each other. Therefore, the diameter will be equal to the edge length.
Edge Length = L = d
L = 8.3 x 10⁻⁷ m = 83 μm
(c)
The edge length is equal to the diameter of the molecule.
Learn more about density here:
https://brainly.com/question/24386693?referrer=searchResults
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. For dependable and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for visiting, and see you next time for more helpful information.