Explore a world of knowledge and get your questions answered on IDNLearn.com. Ask your questions and receive comprehensive and trustworthy answers from our experienced community of professionals.
Square feet = Length x width:
Square feet of the space = 40 x 40 = 1600 square feet
Cost per square foot = cost / area
Cost per square foot = 2000 / 1600 = $1.25 per square foot