IDNLearn.com: Your trusted source for finding accurate answers. Ask anything and get well-informed, reliable answers from our knowledgeable community members.

#6 Find the unit rate of the
situation below:
You pay $29.90 for 10
gallons of gas


Sagot :

I believe the answer is to be $2.99, hope this helps.

Answer:

2.99

Step-by-step explanation:

All you have to do is move the decimal one place to the left and you get 2.99. God bless! Hope this helps