Join the conversation on IDNLearn.com and get the answers you seek from experts. Discover in-depth answers from knowledgeable professionals, providing you with the information you need.

At a florist, 9 roses and 6 tulips cost $54.00 and 6 roses and 2 tulips cost $32.00.

Create a graph of the scenario, using x to represent the cost of a rose and y to represent the cost of a tulip.

Select two points on each line to graph the lines.


Sagot :

The cost of each roses is $4.67 while the cost of each tulip is $2.

Let x represent the cost of each roses and y represent the cost of each tulips.

9 roses and 6 tulips cost $54.00, hence:

9x + 6y = 54     (1)

6 roses and 2 tulips cost $32.00, hence:

6x + 2y = 32     (2)

Solving equations 1 and 2 simutaneously gives:

x = 4.67, y = 2

The cost of each roses is $4.67 while the cost of each tulip is $2.

Find out more on equation at: https://brainly.com/question/2972832

Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Your questions are important to us at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.