IDNLearn.com is committed to providing high-quality answers to your questions. Our Q&A platform offers detailed and trustworthy answers to ensure you have the information you need.

i need help with this unit rate

I Need Help With This Unit Rate class=

Sagot :

Answer:

See attached

Step-by-step explanation:

For money, divide cost by amount

         [] price per pound

For distance, divide miles by time

         [] miles per hour

The 60 I used in problem 9 is for 60 minutes in an hour

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

View image Heather