Get expert insights and reliable answers to your questions on IDNLearn.com. Whether it's a simple query or a complex problem, our community has the answers you need.
Answer: see below
Step-by-step explanation:you would do $5y + $6y - $50 or $11y - $50
If Hot dogs cost $5 per pack and hamburgers cost $6 per pack you would multiply the amount of packs by the amount of money it costs then you would subtract by the amount he can spend on food therefore the answer being
$5y + $6y - $50 or $11y - $50