Discover how IDNLearn.com can help you learn and grow with its extensive Q&A platform. Join our community to access reliable and comprehensive responses to your questions from experienced professionals.

Three cups and four plates cost $18. Five cups cost $10.
All the cups cost the same and all the plates cost the same.
What is the ratio of the cost of a cup to the cost of a plate?


Sagot :

Answer:

the cups cost 2$ the plates cost 1.50$

Step-by-step explanation: