Find expert answers and community-driven knowledge on IDNLearn.com. Find in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.

.Marcus has $15.00 to spend on fruit. He buys 3 mangoes and spends the rest of the money on grapes. The store charges $0.75 for each mango and $2.50 per pound for grapes

Sagot :

Answer:

Explanation:

after he spent money on mangoes it was a total of 12.75

so he bought like 5lb of grapes