Find accurate and reliable answers to your questions on IDNLearn.com. Get the information you need from our experts, who provide reliable and detailed answers to all your questions.
The monthly rent for leasing the space is $9,166.67.
In order to determine the monthly cost per square foot, the yearly cost per square foot would be divided by the number of months in a year.
Monthly cost per square foot = $22 / 12 = $1.83
The monthly rent can be determined by multiplying the monthly cost per square foot by the total square foot being rented.
$1.83 x 5000 = $9,166.67
To learn more about multiplication, please check: https://brainly.com/question/3385014