Find accurate and reliable answers to your questions on IDNLearn.com. Get the information you need from our experts, who provide reliable and detailed answers to all your questions.

You can get some great new space for $22 per square foot per year. You will be leasing 5,000 square feet. What will your monthly rent be?



Sagot :

The monthly rent for leasing the space is $9,166.67.

Monthly cost per square foot

In order to determine the monthly cost per square foot, the yearly cost per square foot would be divided by the number of months in a year.

Monthly cost per square foot = $22 / 12 = $1.83

Monthly rent

The monthly rent can be determined by multiplying the monthly cost per square foot by the total square foot being rented.

$1.83 x 5000 = $9,166.67

To learn more about multiplication, please check: https://brainly.com/question/3385014