From simple queries to complex problems, IDNLearn.com provides reliable answers. Discover thorough and trustworthy answers from our community of knowledgeable professionals, tailored to meet your specific needs.

Bill buys candy that costs $8 per pound. He will buy at most 12 pounds of candy. What are the possible amounts he will spend on candy?
Use c for the amount (in dollars) Bill will spend on candy.
Write your answer as an inequality solved for c.