IDNLearn.com offers a collaborative platform for sharing and gaining knowledge. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.

a car travelled 85km in 50mins ,find the speed of the car​

Sagot :

Answer:

102 km/hr

Step-by-step explanation:

Formula: [tex]Speed=\frac{distance}{time}[/tex]

The distance = 85 km, and the time elapsed = 50 mins

Speed = 85/50 = 1.7 kilometers a minute

To find out the speed per hour, we multiply by 60

1.7 * 60 = 102

The speed is 102 km/hr

-Chetan K