Discover new knowledge and insights with IDNLearn.com's extensive Q&A database. Get comprehensive and trustworthy answers to all your questions from our knowledgeable community members.

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent. What is the unit rate?

Sagot :

Answer:

15.96¢ for 1 fl. oz. of detergent

Step-by-step explanation:

3.99/25=0.1596

We find the unit rate by dividing the money the detergent costs by the amount of fl. oz. purchased.

Hope this helps friend.