IDNLearn.com: Your destination for reliable and timely answers to any question. Ask your questions and receive comprehensive and trustworthy answers from our experienced community of professionals.

Carol bought 12 pounds of bananas for $13.50 and then the next week she bought 20 pounds for $22. Which bunch of bananas was the best buy?

A. 12 lbs for $13.50
B. 20 lbs for $22
C. Same price



Sagot :

The answer is B) 20 lbs for $22 because carol is getting 8 pounds more for only $9+