Get comprehensive solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's experts. Discover detailed and accurate answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Based on the cost of each pack and the number of muffins in them, the cheaper pack would be Pack A.
Pack A costs $12 and has 8 muffins in it whilst Pack B costs $8 and has 5 muffins in it.
The cost per muffin of each pack is:
Pack A: Pack B:
= Price / Number of muffins = 8 / 5
= 12 / 8 = $1.60 per muffin.
= $1.50 per muffin
In conclusion, Pack A costs less per muffin.
Find out more about unit cost at https://brainly.com/question/14286952.