IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding and sharing knowledge. Our platform offers comprehensive and accurate responses to help you make informed decisions on any topic.
Sagot :
20 markers will cost Ms. Lasater $41.25.
Proportion
This is a topic in mathematics that treats a value as a part of the entire data.
In the question given, we were asked to find the cost of 20 markers.
Data given;
- 8 markers is sold for $16.50
To solve this problem, we can either find the cost of one markers and multiply the value by 20 to get the cost of 20 or simply set an equation to find the cost of 20 markers.
Let the cost of 20 markers be represented by x
[tex]8 marker = 16.5\\20 markers = x\\[/tex]
cross multiply both sides and solve for x
[tex]20 * 16.50 = 8x\\330 = 8x\\8x/8 = 330/8\\x = 41.25[/tex]
20 markers will cost $41.25
From the calculation above, we have the follow data
- 8 markers costs $16.50
- 20 markers cost $41.25
Learn more on proportions here;
https://brainly.com/question/1781657
Your engagement is important to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Your questions find answers at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and come back for more accurate and reliable solutions.