Discover how IDNLearn.com can help you find the answers you need quickly and easily. Discover comprehensive answers from knowledgeable members of our community, covering a wide range of topics to meet all your informational needs.

Which is the best buy?
A. $12.60 for 7 bottles of juice
B. $10.98 for 6 bottles of juice
C. $18.10 for 10 bottles of juice
D. $16.38 for 9 bottles of juice


Sagot :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

work out price of each for one bottle

A) $12.60 ÷ 7 = $1.80

B) $10.98 ÷ 6 = $1.83

C) $18.10 ÷ 10 = $1.81

D) $16.38 ÷ 9 = $2.82

we can clearly see that A is the cheapest

The answer is A coz if u divide all of them A will be the smallest answer
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find clear and concise answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.