Join IDNLearn.com today and start getting the answers you've been searching for. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
Hello! Your answer here is $6.48 for an 18oz jar of peanut butter. To determine which is the better buy, we can divide 6.48 by 18 and 5.28 by 12, which will give us the cost per ounce or unit rate. The $6.48 jar of peanut butter costs $0.36 per ounce, while the $5.28 jar of peanut butter costs $0.44 per ounce. The $6.48 jar of peanut butter is a better buy because it costs less per ounce.
Answer: $6.48 for 18 ounce jar of peanut butter is better to buy because its 0.36 dollars per ounce and the other one is 0.44 dollars per ounce.
Brainliest pleasee!!! :C
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. Thank you for choosing IDNLearn.com for your queries. We’re here to provide accurate answers, so visit us again soon.