IDNLearn.com connects you with experts who provide accurate and reliable answers. Ask your questions and receive reliable, detailed answers from our dedicated community of experts.

Elle went to pet smart and bought 4 goldfish and 4 turtles for $28. Later that day, warren went to pet smart and bought 6 goldfish and 1 turtle for $17. How much does 1 goldfish cost?.

Sagot :

The cost of one goldfish in the pet smart is $2

Let

x = cost of a goldfish

y = cost of a turtle

Elle went to pet smart and bought 4 goldfish and 4 turtles for $28. Therefore,

Elle total cost:

4x + 4y = 28

Warren went to pet smart and bought 6 goldfish and 1 turtle for $17. Therefore,

Warren total cost:

6x + y = 17

Let's combine the equation.

4x + 4y = 28

6x + y = 17

Multiply equation(ii) by 4

4x + 4y = 28

24x + 4y = 68

20x = 40

x = 40 / 20

x = 2

6(2) + y  = 17

12 + y = 17

y = 17 - 12

y = 5

Therefore, the cost of one goldfish is $2.

learn more on systems of equations here: https://brainly.com/question/267703?referrer=searchResults