IDNLearn.com makes it easy to get reliable answers from experts and enthusiasts alike. Get accurate answers to your questions from our community of experts who are always ready to provide timely and relevant solutions.
Sagot :
tim sells three pepperoni pizzas for every one cheese pizza. this means he sells three times the amount of pepperoni compared to cheese
x = # cheese pizzas
x*3 = # pepperoni pizzas
x + 3x = 64
4x = 64
x = 16 cheese pizzas
64 - 16 = 48 pepperoni pizzas
he sells 16 cheese pizzas and 48 pepperoni pizzas
price of cheese: $10
price of pepperoni: $15
10(16) + 15(48) = 160 + 720 = $880
hope this helps
x = # cheese pizzas
x*3 = # pepperoni pizzas
x + 3x = 64
4x = 64
x = 16 cheese pizzas
64 - 16 = 48 pepperoni pizzas
he sells 16 cheese pizzas and 48 pepperoni pizzas
price of cheese: $10
price of pepperoni: $15
10(16) + 15(48) = 160 + 720 = $880
hope this helps
We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re dedicated to providing clear answers, so visit us again for more solutions.