Discover how IDNLearn.com can help you learn and grow with its extensive Q&A platform. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from knowledgeable professionals.

Find the unit rate. Nuts cost $10.75 for 3 pounds.

Sagot :

[tex]unit\ rate=\frac{cost\ of\ nuts}{number\ of\ pounds}\\\\ unit\ rate=\frac{70.75}{3}=3.58\\\\ Unit\ rate\ is\ 3.58\$\ per\ pound.[/tex]

The unit rate for nuts cost $10.75 for 3 pounds is 3.58.

We have to determine, the unit rate for the nuts cost $10.75 for 3 pounds.

According to the question,

To determine the unit rate for the given situation in the question calculation must be done in a single unit following all the steps given below.

The accurate unit rate definition includes all the crucial factors about the two units, which are compared with each other in the first place.

The cost of nuts is $10.75 for 3 pounds, then the unit rate is given by,

[tex]Unit \ rate = \dfrac{10.75}{3}\\\\Unit \ rate = 3.58[/tex]

Hence, The unit rate for nuts cost $10.75 for 3 pounds is 3.58.

To know more about the Unit rate click the link given below.

https://brainly.com/question/25422042

We value your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. For dependable and accurate answers, visit IDNLearn.com. Thanks for visiting, and see you next time for more helpful information.