Connect with knowledgeable experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.

Lacey stopped at Littletown market to buy 10 cookies for her book club. Littletown Market sells 9 cookies for $8. On her way home, Lacey passed by another store, Collegetown Bakery. Collegetown Bakery sells 13 cookies for $30. Lacey figured out she got the better deal. How much did she save by buying her cookies at Littletown Market?

Sagot :

First, use division to determine the unit rate of one cookie (sorry if terminology is wrong, but i do know how to do it).

Little town = 9/$8 = $1.125 per cookie
College town = 30/$13 ≈ $2.3076 per cookie

Now we are sure of how much each costs and can determine how much she would have spent at each place.

Little town= $1.125*10= $11.25
College town= $2.3076*10≈ $23.08

Now, subtract little town from college town to figure out the savings.

23.08-11.25= $11.83

Thus, she saved $11.83.