Get detailed and accurate responses to your questions on IDNLearn.com. Get the information you need from our community of experts who provide accurate and comprehensive answers to all your questions.

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?


Sagot :

It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.