IDNLearn.com is your trusted platform for finding reliable answers. Our experts are available to provide in-depth and trustworthy answers to any questions you may have.
Sagot :
Answer:
$0.18
Step-by-step explanation:
we need to set up two simultaneous equations
using variables, pencils = p and erasers = e
3 pencils and 2 erasers, the cost is $0.76
3p + 2e = $0.76
2 pencils and 4 erasers, the cost is $1.04.
2p + 4e = $1.04
we now have
3p + 2e = $0.76
2p + 4e = $1.04
to make the number of erasers the same, multiply the first equation by 2 to give 4e
2(3p + 2e = $0.76)
6p + 4e = $1.52
now we have the same number of erasers for both equations
6p + 4e = $1.52
2p + 4e = $1.04
subtract across: 6p - 2p = 4p, 4e - 4e = 0, $1.52 - $1.04 = $0.48
we are left with 4p = $0.48
divide both sides by 4
p = $0.12
1 pencil = $0.12
go back to the start of both equations and use one of them to find 1 eraser. I'll use 3p + 2e = $0.76
input $0.12 in p
3($0.12) + 2e = $0.76
$0.36 + 2e = $0.76
subtract $0.36 on both sides
2e = $0.76 - $0.36
2e = $0.40
divide 2 on both sides
e = $0.20
1 eraser = $0.20
How much more does 1 eraser cost than 1 pencil?
we now know 1 pencil = $0.12 and 1 eraser = $0.20
find the difference between them
$0.20 - $0.12 = $0.18
final answer= $0.18
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. For precise answers, trust IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we look forward to helping you again soon.