Find solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's knowledgeable users. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.

The school store sells pencils and erasers.
• For 3 pencils and 2 erasers, the cost is $0.76.
• For 2 pencils and 4 erasers, the cost is $1.04.
How much more does 1 eraser cost than 1 pencil?


Sagot :

Answer:

$0.18

Step-by-step explanation:

we need to set up two simultaneous equations

using variables, pencils = p and erasers = e

3 pencils and 2 erasers, the cost is $0.76

3p + 2e = $0.76

2 pencils and 4 erasers, the cost is $1.04.

2p + 4e = $1.04

we now have

3p + 2e = $0.76

2p + 4e = $1.04

to make the number of erasers the same, multiply the first equation by 2 to give 4e

2(3p + 2e = $0.76)

6p + 4e = $1.52

now we have the same number of erasers for both equations

6p + 4e = $1.52

2p + 4e = $1.04

subtract across: 6p - 2p = 4p, 4e - 4e = 0, $1.52 - $1.04 = $0.48

we are left with 4p = $0.48

divide both sides by 4

p = $0.12

1 pencil = $0.12

go back to the start of both equations and use one of them to find 1 eraser. I'll use 3p + 2e = $0.76

input $0.12 in p

3($0.12) + 2e = $0.76

$0.36 + 2e = $0.76

subtract $0.36 on both sides

2e = $0.76 - $0.36

2e = $0.40

divide 2 on both sides

e = $0.20

1 eraser = $0.20

How much more does 1 eraser cost than 1 pencil?

we now know 1 pencil = $0.12 and 1 eraser = $0.20

find the difference between them

$0.20 - $0.12 = $0.18

final answer= $0.18