Connect with a community of experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.

Saiah is buying jelly beans. In bulk, they cost $3 a pound. The rule, 3x where x is the number of pounds, can be used to find the total cost of x pounds of jelly beans. How much will 4 pounds of jelly beans cost?