Explore IDNLearn.com to discover insightful answers from experts and enthusiasts alike. Discover comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable experts.
Answer:
It would cost $5.25 for 14 ft of lumber.
Step-by-step explanation:
Find the unit rate for 1 ft of lumber by dividing 3 by 8
3 ÷ 8 = 0.375
Then multiply the unit rate, 0.375, by 14
0.375 * 14 = 5.25
So the cost is $5.25.