Join the IDNLearn.com community and get your questions answered by knowledgeable individuals. Our platform provides prompt, accurate answers from experts ready to assist you with any question you may have.

You bought the following from the market: pencil for ₱12.75, ballpen for ₱15.35, and a pad paper for ₱19.50. What was the cost of all the items?

Sagot :

[tex]\qquad \qquad\huge \underline{\boxed{\sf Answer}}[/tex]

Let's add all the money used to purchase all these items to find the overall cost :

[tex] \qquad \sf  \dashrightarrow \: ₱12.75 + ₱15.35 + ₱19.50[/tex]

[tex] \qquad \sf  \dashrightarrow \: ₱ \: 47.60[/tex]

So the total cost is ₱ 47.60