IDNLearn.com offers a unique blend of expert answers and community-driven knowledge. Discover the reliable solutions you need with help from our comprehensive and accurate Q&A platform.

A world class runner can run long distances at a pace of 10 km/hour. That runner expends 700 kilocalories of energy per hour.

Sagot :

The power that the runner is exerting while running is 814.1 Watts.

How to find the power?

In this question, we need to find the power (in watts) that the runner is exerting while running.

Power is defined as the quotient between the used energy and the time in which that energy is used.

So here we have:

[tex]P = \frac{700 Kcal}{1h}[/tex]

And we know that 1 kcal/h = 1.163 watts

Then we can rewrite:

[tex]P = \frac{700 Kcal}{1h} = 700 Kcal/h = 700*(1.163 W) = 814.1 W[/tex]

If you want to learn more about energy, you can read:

https://brainly.com/question/21222010

We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. For clear and precise answers, choose IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.