Expand your horizons with the diverse and informative answers found on IDNLearn.com. Join our Q&A platform to access reliable and detailed answers from experts in various fields.
Sagot :
Answer:
a) 15 minutes
b) 200 m/min
Step-by-step explanation:
a) Steve runs 160m per minute
Therefore, divide the total distance by 160 to find the time he took to run:
2400 ÷ 160 = 15 minutes
b) If he wants to take 3 minutes less to run it, then the new run time:
15 - 3 = 12 minutes
To calculate the new speed, divide distance by time:
2400 ÷ 12 = 200 m/min
Answer:
a. Find the time he take to run 2400m
v=d/t
t=d/v
where d=2400m and v=160m/min
t=2400/160
t=15min
He take 15min to run 2400m.
b. Find the speed he must run
v=d/t
where d=2400 and t=15-3=12min
v=2400/12
v=200m/min
He must run at 200m/min.
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and come back for more insightful information.